no-img
شهر وردپرس

مقدمات زبان++C_قسمت اول - شهر وردپرس


شهر وردپرس
مطالب ویژه
اطلاعیه های سایت

ads

ادامه مطلب

مقدمات زبان++C_قسمت اول
zip
۱۳۹۷-۰۲-۰۲

مقدمات زبان++C_قسمت اول


مقدمات زبان++C_قسمت اول

زبان های برنامه سازی متعددی وجود دارند و برنامه نویسان، دستورالعمل های برنامه را به زبان های مختلفی می نویسند، که بعضی از آن ها مستقیما توسط کامپیوتر قابل درک هستند ولی بعضی دیگر باید به زبان ماشین (زبانی که کامپیوتر آن را درک می کند)، ترجمه شوند. صدها زبان برنامه سازی وجود دارند که هر کدام از آن ها برای اهداف خاصی طراحی شدند. تمام این زبان ها را می توان به سه دسته تقسیم کرد:

●  زبان های ماشین (زبان هایی که فقط از کدهای ۰ و ۱ استفاده می کنند).

● زبان های اسمبلی (زبان هایی که از نمادها و علامت های خاصی استفاده می کنند).

● زبان های سطح بالا (زبان هایی که یک دستورالعمل در آن ها، چندین کار را انجام می دهد).

++C یکی از زبان های سطح بالا است که به زبان محاوره ای نزدیک است. این زبان در اوایل دهه ی ۱۹۸۰، از زبان C توسعه یافت. زبان ++C برای اغلب کامپیوترها وجود دارد و مستقل از سخت افزار است.

دو سبک برنامه نویسی متداول وجود دارد که برای هر کدام از این سبک ها، زبان هایی طراحی و پیاده سازی شدند:

● سبک برنامه نویسی ساخت یافته (structured programming)

● سبک برنامه نویسی شیءگرا (object oriented programming)

زبان C از سبک برنامه نویسی ساخت یافته و زبان ++C از سبک برنامه نویسی شیءگرا پیروی می کند.

ابتدا به این دو سبک برنامه سازی می پردازیم.


۱-۱ برنامه نویسی ساخت یافته

در دهه ی ۱۹۶۰ میلادی، تولید بسیاری از نرم افزارها با مشکل مواجه شدند. زمان بندی تولید نرم افزار له تأخیر می افتاد، هزینه ها بالا بود و در نتیجه بودجه ی تولید نرم افزار افزایش می یافت و نرم افزار تولیدی نیز از قابلیت اعتماد بالایی برخوردار نبوده است. تولیدکنندگان نرم افزار به این نتیجه رسیدند که تولید نرم افزار مشکل تر از چیزی است که در مورد آن تصور می شود. تحقیقاتی که برای بر طرف کردن مشکلات به عمل آمد، منجر به برنامه نویسی  ساخت یافته شد. برنامه نویسی ساخت یافته، روش منظمی برای نوشتن برنامه ها است و منجر به نوشتن برنامه هایی می شود که خوانایی آن ها بالا است، تست و اشکال زدایی آن ها راحت تر و اصلاح آن ها آسان تر است. در برنامه نویسی ساخت یافته، برنامه به صورت مجموعه ای از فعالیت ها تصور می شود که باید بر روی داده ها انجام شوند. در این روش، هر مسئله ی پیچیده ای، به مجموعه ای از مسئله های کوچک تر تجزیه می شود تا این که قابل درک باشد. به عبارت دیگر، برنامه نویس سعی می کند رویه هایی بنویسد که نیازمندی های سیستم را برآورده کنند. به عنوان مثالی از برنامه نویسی ساخت یافته، محاسبه ی میانگین حقوق کارمندان یک شرکت را در نظر بگیرید. این کار، فعالیتی پیچیده است و به کارهای کوچک تری تقسیم می گردد:

۱٫ حقوق هر کارمند را مشخص کنید.

۲٫ تعداد کارکنان را تعیین کنید.

۳٫ مجموع حقوق تمام افراد را تعیین کنید (محاسبه ی مجموع حقوق)

۴٫ مجموع حقوق را بر تعداد افراد تقسیم کنید.

اما فعالیت محاسبه ی مجموع حقوق می تواند به کارهای کوچک تری تقسیم شود.

۱٫ رکورد کارمند را بازیابی کنید (دستیابی به رکورد کارمند)

۲٫ حقوق کارمند را بیابید.

۳٫ این حقوق را به مجموع حقوق هایی که تا کنون به دست آوردید اضافه کنید.

۴٫ رکورد کارمند بعدی را بازیابی کنید.

۵٫ در صورتی که کارمندی باقی مانده است، به مرحله ۱ بروید.

به همین ترتیب، فعالیت دستیابی به رکورد کارمند می تواند به کارهای کوچک تری تقسیم شود:

۱٫ فایل کارکنان را باز کنید.

۲٫ به رکورد مورد نظر بروید.

۳٫ رکورد را از روی دیسک بخوانید.

برنامه نویسی ساخت یافته، روشی موفق برای حل مسائل پیچیده است، اما مشکلات خاص خودش را دارد. در این روش، داده ها از فعالیت ها (متدهایی) که آن ها را پردازش می کنند جدا است. وقتی حجم داده ها زیاد می شود، نگهداری آن ها مشکل می گردد. هر چه بیشتر با داده ها کار می کنید، با مشکلات بیشتری مواجه می شوید. معروف ترین زبان های برنامه سازی که برای برنامه نویسی ساخت یافته طراحی شدند، عبارتند از: پاسکال، و زبان C . پاسکال زبان مناسبی برای آموزش برنامه نویسی است. زبان C ، به دلیل ویژگی های خاص خودش، محبوبیت زیادی در دانشگاه ها و خارج از دانشگاه ها پیدا کرده است.


۱-۲ برنامه نویسی شیءگرا

برنامه نویسی شیءگرا شیوه ی نوینی است که قطعات نرم افزاری را ایجاد می کند که در برنامه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. همان طور که کامپیوتر از قطعات سخت افزاری ساخته می شود، در برنامه نویسی شیءگرا، برنامه از قطعات نرم افزاری ساخته می شود. به این ترتیب، سرعت تولید نرم افزار افزایش می یابد.

قابلیت خوانایی برنامه هایی که در این روش نوشته می شوند بالا بوده، تست،عیب یابی و اصلاح آن ها آسان است.

با بعضی از اصطلاحات مهم در برنامه نویسی شیءگرا شروع می کنیم. به دنیای اطراف خود بنگرید. به هر جا نگاه کنید، اشیایی را می بینید: مردم، حیوانات، گیاهان، اتومبیل ها، هواپیماها، کامپیوترها و مانند آن ها. انسان، بر اساس اشیا فکر می کند. ما توانایی عجیبی از انتزاع (abstraction) داریم که ما را قادر می سازد تا به جای این که تصاویر صفحه نمایش را به صورت نقاط منفردی از رنگ ها (که در گرافیک، پیکسل نامیده می شود) در نظر بگیریم، آن ها را به عنوان اشیایی مثل مردم،هواپیما، درخت ها و کوه ها تصور کنیم. در صورت لزوم، می توانیم به جای این که به ذرات شن فکر کنیم، به ساحل فکر کنیم و به جای این که به درخت ها فکر کنیم، به جنگل فکر کنیم و به جای این که به آجرها فکر کنیم، به ساختمان ها فکر کنیم.

اشیا را می توان به دو دسته تقسیم کرد: اشیای بی جان و اشیای جاندار. اشیای جاندار زنده اند، حرکت می کنند و کارهایی را انجام می دهند. اشیای بی جان، مانند سنگ،به نظر نمی رسند که کاری انجام دهند.

تمام اشیا (چه جاندار و چه بی جان)، چیزهایی مشترک دارند. آن ها صفاتی (attributes) مثل اندازه، شکل و وزن دارند و همه ی آن ها رفتارهایی (behavior)  را از خودشان نشان می دهند. به عنوان مثال، توپ می غلتد،بالا و پایین می رود، پرباد می شود یا باد آن خالی می شود. بچه گریه می کند، می خوابد، می خندد، راه می رود و چشمک می زند. اتومبیل شتاب می گیرد، ترمز می کند و روشن می شود و حوله، آب را خشک می کند.

انسان،اشیا را از طریق مطالعه ی صفات و مشاهده ی رفتار آن ها می شناسد. ممکن است اشیای مختلف، صفات مشابهی داشته باشند و رفتارهای یکسانی را از خود نشان دهند. به عنوان مثال، می توان بچه ها و بزرگ ترها را با هم و یا انسان را با حیوان مقایسه کرد. اتومبیل های سواری و کامیون ها نیز چیز های مشترک دارند.

امیدوارم که این آموزش براتون مفید واقع شده باشد.

هرگونه کپی برداری از این مطلب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این آموزش برای شهروردپرس محفوظ است.

با ما در ارتباط باشید.

شهر وردپرس

موفق باشید…موضوعات :
++C , برنامه نویسی
ads

درباره نویسنده

مدیرکل سایت 21 نوشته در شهر وردپرس دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


یک پاسخ به “مقدمات زبان++C_قسمت اول”

  1. مقاله خیلی خوووب و کاربردی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گفتگوی زنده

)
    is typing...

    جهت ارسال پیام برای پشتیبانی، لطفا فرم زیر را تکمیل نمایید.

    ارسال پیام لغو